Certyfikat SSL: dlaczego powinieneś o niego zadbać! - Vibbe - Creative Solutions
Udało się! W tym momencie Twoja wiadomość jest w podróży do naszego zespołu. Dziękujemy!
Loading...
Vibbe - Creative Solutions
Cookies
Lubimy i zbieramy ciasteczka.
Pomożesz nam akceptując regulamin?
Certyfikat SSL: dlaczego powinieneś o niego zadbać!

Właściciele stron internetowych powinni zadbać o ich bezpieczeństwo danych zawartych na tych stronach. Witryny powinny być dobrze zabezpieczone przed wyciekiem danych i atakami hakerskimi. Jedna z niezbędnych form zabezpieczania jest certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) który jest protokołem sieciowym stosowanym do zabezpieczenia transferu danych przechodzących pomiędzy przeglądarką użytkownika a odwiedzaną stroną internetową. Takie zabezpieczenie jest obowiązkiem każdej strony, na której wymagana jest rejestracja i podawanie jakichkolwiek danych. Certyfikat działa w sieci od 1999 roku i w obecnym czasie jest uznawany za jeden z najważniejszych standardów szyfrowania stron internetowych.

Jaka jest zasada działania certyfikatu SSL?

Działanie certyfikatu SSL opiera się na dwóch filarach – szyfrowaniu oraz uwierzytelnianiu. Dzięki szyfrowaniu zablokowana jest możliwości przejęcia danych zawartych na stronie internetowej przez niepowołane osoby, natomiast uwierzytelnianie to swoiste potwierdzenie tożsamości obydwu stron, które prowadzą ze sobą komunikację w sieci. Protokół SSL jest zabezpieczeniem skutecznym, lecz, nie jest zbyt skomplikowany. Składa się z dwóch elementów. Klucza prywatnego, który instaluje się bezpośrednio na serwerze, oraz klucza publicznego – który powinien być zainstalowany na stronie internetowej. To dzięki kluczowi publicznemu zapewniona jest ochrona najistotniejszych danych.

Transmisji danych w certyfikacie SSL rozpoczyna się od momentu potwierdzenia tożsamości użytkownika, po tym działaniu kopia protokołu jest wysyłana z serwera do przeglądarki. Źródło i ważność certyfikatu są weryfikowane w przeglądarce, która to po dokonaniu weryfikacji wysyła stosowną wiadomość do serwera. W następnym etapie pomiędzy serwerem a przeglądarką przesyłane są już zaszyfrowane informacje.

Dlaczego powinno się wdrażać certyfikat SSL?

W momencie, kiedy transakcje dokonywane online stały się powszechnie stosowane zaczęto poszukiwać sposobu na skuteczną ochronę najważniejszych danych, jakie są przesyłane podczas realizacji transakcji. Kiedy użytkownicy korzystają z internetowych płatności lub np. bookuja pokoje niezbędne jest przetwarzanie bardziej szczegółowych danych. W celu ich ochrony stosuje się między innymi certyfikat SSL. Omawiany certyfikat gwarantuje skuteczną ochronę wrażliwych danych osobowych, które są przetwarzane podczas korzystania ze stron internetowych.

Certyfikat SSL zwiększa zaufanie użytkowników do właścicieli witryny – Zielona kłódka koło adresu szczególnie na stronach, na których podajemy swoje dane osobowe daje nam pewność, że strona jest wiarygodna i oryginalna.

Rodzaje certyfikatów SSL

Certyfikaty SSL najczęściej dzieli się ze względu na typ weryfikacji który został w nich zastosowany. Wyróżniamy poniższe certyfikaty:

  • Certyfikaty Domain Validationto- DV to najprostsza i najbardziej podstawowa forma zabezpieczenia, którą się stosuje to dzięki niej chronione są dane transmitowane przez domeny z certyfikatem
  • Certyfikaty OV (Organization Validation) to certyfikat, który posiada bardziej skomplikowane, rozszerzone zabezpieczenia. Certyfikat ten działa na podobnej zasadzie co DV, jednak różnica polega na tym, że w przypadku Organization Validation weryfikacji podlega nie tylko i wyłącznie sama domena, ale również firma, która wnioskuje o zastosowanie certyfikatu dla swojej strony internetowej
  • Certyfikaty EV (Extended Validation) to najbezpieczniejszy z certyfikatów, dają on możliwości pełnego uwierzytelnienia, strona internetowa która go posiada najlepiej chroni dane, ale i weryfikuje tożsamość użytkowników

Korzyści z używania certyfikatu SSL na stronach internetowych

Już od jakiegoś czasu użytkownicy stron internetowych bardzo cenią sobie niezawodność i bezpieczeństwo danych – są to główne zalety, które wynikają z zastosowania na stronach Certyfikatów SSL. Są jednak też inne zalety stosowania takich zabezpieczeń np.:

  • Zwiększona wiarygodność stron i sklepów internetowych – każdy użytkowników strony zostanie powiadomiony o tym, że strona w sieci funkcjonuje stosując odpowiednie zabezpieczenia
  • Możliwość powiązania sklepu internetowego z portalem Facebook, taka operacja jest możliwa wyłącznie przy zastosowaniu w sklepie internetowym certyfikatu. Taka konfiguracja daje możliwość dotarcia do większej liczby odbiorców bowiem reklama w social media jest bardzo istotna w prowadzeniu biznesu online. Dzięki zastosowaniu certyfikatów strony i sklepy są znacznie lepiej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Google promuje wszelkie czynności wpływające na poprawę bezpieczeństwa w sieci.

Jaki jest koszt certyfikatu?

Koszt związany z wdrożeniem certyfikatu SSL jest uzależniony od operatora, który zajmuje się wdrożeniem.

Ceny za wdrożenie najprostszych i najtańszych certyfikatów na okres roku oscylują wokół 100 zł, takie certyfikaty pozwalają na zachowanie podstawowego poziomu zabezpieczeń na stronie.

Jeśli poszukujesz operatora do zainstalowania i konfiguracji certyfikatu warto zwrócić uwagę na koszty przedłużenia zabezpieczeń na następne lata. Istnieje szereg bezpłatnych certyfikatów, które można wykorzystać jednak nie gwarantują one takiego bezpieczeństwa jak certyfikaty SSL, biorąc pod uwagę koszty wdrożenia profesjonalnego certyfikatu i korzyści z tego wynikające nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie użytkowników.

Możemy dla Ciebie bezproblemowo wdrożyć Certyfikat SSL na Twojej stronie internetowej czy sklepie online, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółów odnośnie takiej usługi zapraszamy do kontaktu.

Copy link
Powered by Social Snap