Tworzenie strony internetowej – od czego zacząć? - Vibbe - Creative Solutions
Udało się! W tym momencie Twoja wiadomość jest w podróży do naszego zespołu. Dziękujemy!
Loading...
Vibbe - Creative Solutions
Cookies
Lubimy i zbieramy ciasteczka.
Pomożesz nam akceptując regulamin?
Tworzenie stron internetowych - od czego zacząć
Tworzenie strony internetowej – od czego zacząć?

Dobrze przygotowany plan na stronę internetową to podstawa jej udanego wdrożenia. Każde rozpoczęcie pracy powinno być poprzedzone konkretnymi krokami. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę, aby przyniosła realny zysk? Poniżej przedstawiam 5 kluczowych kwestii, które powinieneś przemyśleć i zaplanować, zanim skontaktujesz się z potencjalnym wykonawcą.

1. Cel

Określenie celu strony internetowej to kluczowa kwestia w procesie planowania. Samo tworzenie strony tylko dla celu jej posiadania, ciężko określić dobrym celem. W zależności od tego jakie są Twoje rzeczywiste potrzeby i co chcesz osiągnąć dzięki stronie cele główne będą różne. Powinien być on jasno określony. Ma to bezpośredni wpływ na zawartość witryny jak i jej strukturę. Inaczej podejdziemy do projektowania strony typowo sprzedażowej, inaczej zaś do strony produktowej. Przykładów mógłbym podać wiele, jednak warto pamiętać, że określenie celu jest kluczowe dla powodzenia projektu.  

2. Kto jest Twoim odbiorcą

Przed rozpoczęciem prac powinniśmy mieć jasno sprecyzowane, kto będzie odbiorcą danej strony www. Oczywiście grup odbiorców może być kilka, jednak ich sprecyzowanie pomoże grafikowi, przygotować projekt tak, aby był przyjazny dla  grupy docelowej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: na poszczególne elementy inaczej zwracają uwagę osoby będące w wieku 18-24, a inaczej osoby w wieku 40-45.

Jak dokładnie określić grupę docelową? Powinieneś stworzyć tzw. persony. Dzięki temu dokładniej określisz predyspozycje swoich odbiorców. Ta wiedza pomoże Ci również stworzyć skuteczną kampanię reklamową. Ten punkt powinien występować w mocnej korelacji z określeniem celu. Nowa strona internetowa powinna pomóc Ci w realizacji celów biznesowych, ale także spełnić oczekiwania odbiorców.

3. Struktura strony (Mapa strony)

Kolejnym elementem powinno być dokładne rozpisanie poszczególnych zakładek, które chciałbyś umieścić na witrynie. Dobrze przemyślana struktura pozwala na ułożenie treści tak, aby umożliwić jak najlepszy odbiór informacji oraz intuicyjne odnajdywanie ich na stronie. W sieci można znaleźć mnóstwo witryn, które mają z tym problem. Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenia tzw. drzewa (na wzór drzewa genealogicznego), które przedstawi całą hierarchię strony. Struktura ta powinna przedstawić zależności pomiędzy sekcjami, jeśli takie mają wystąpić. Po stworzeniu takiej mapy często okazuje się, że niektóre elementy nie mają sensu, a drobna ich zmiana korzystnie wpływa na cały układ.

4. Tworzenie makiet

Idealnym uzupełnieniem do struktury strony mogą być makiety. Pokazują one, w którym mniej więcej miejscu powinna znaleźć się np. tabelka, przycisk z CTA, bądź zaawansowany formularz kontaktowy. Celem tworzenia makiet jest poznanie zawartości każdej zakładki. Pozwala to na przemyślenie oraz ich dopracowanie.

Ważną kwestią jest to, że wcale nie musisz być designerem i znać zaawansowane programy do tworzenia makiet. Często wystarczy zwykła kartka papieru oraz ołówek. Spróbuj, a zobaczysz jak bardzo to ułatwia dalsze kroki i wspólne zrozumienie projektu.

Jeśli jednak chciałbyś skorzystać z profesjonalnych narzędzi, to polecam wykorzystać: Balsamiq, MockupFlow.

5. Przykłady do inspiracji (i nie tylko)

Warto poświęcić czas na przegląd oraz zrobienie listy stron, które Ci się podobają. Pozwoli to designerowi odszukać najbardziej pożądany przez Ciebie styl graficzny. Istotną kwestią jest również to, aby określić, jakie strony Ci się nie podobają i dlaczego tak jest. Pamiętaj, że zabieg ten ma służyć tylko inspiracji, a nie kopiowania. Nie oczekuj, że designer zrobi dokładnie to na co wskazałeś. Jest to droga na skróty, którą rzetelny wykonawca na pewno nie będzie chciał podążać.

Stworzenie strony internetowej, która będzie spełniała założony cel to proces, w którym bardzo ważna jest współpraca zleceniodawcy z wykonawcą. Niezwykle istotne jest wzajemne porozumienie i wymiana doświadczeń.

Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej doświadczony wykonawca nie będzie w stanie wykonać dla Ciebie dobrej strony internetowej, jeżeli jasno nie określisz celów i swoich preferencji. Dlatego zanim zaczniesz rozmawiać o projekcie i poprosisz o wycenę, przygotuj niezbędne minimum informacji według moich wskazówek. Gwarantuję, że znacznie usprawni Ci to rozmowy z wykonawcami i pozwoli oszczędzić wiele czasu.

Jeśli uważasz, że ten artykuł przynajmniej w małym stopniu Ci pomógł, udostępnij go w sieci, podeślij znajomemu bądź napisz do nas bezpośrednio: contact@vibbe.pl

Team Vibbe!

Copy link
Powered by Social Snap